Снігурівське БПД інформує: "Під час воєнного стану в Україні, чи законно заповнювати повістку на вулиці перед врученням?"

Дата: 23.01.2023 15:12

Фото без описуЗакон не забороняє видавати повістки військовозобов'язаним у будь-яких публічних місцях, в тому числі просто на вулиці чи на блокпості.

«Повістка обов’язково має містити підпис керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки і мокру печатку. В повістці має бути зазначено ― дата вручення, адреса військкомату та час, в який потрібно туди звернутися».

Також повістки у публічних місцях видаватимуть через необхідність оновлення даних у Єдиному реєстрі. Як відомо, на початку війни його відключили а потім він працював в обмеженому режимі.

Як видаються повістки

Згідно з частиною 3 статті 22 Закону про мобілізаційну підготовку та мобілізацію під час мобілізації громадяни зобов’язані з’явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки).

Під час воєнного стану. Чи можна вручати повістки на вулицях і блокпостах із січня 2023 року.

Таким чином, повістки вручаються особисто, зазначеній в ній особі, а також, там має бути вказана адреса і час, куди треба прибути. Однак, у Законі дійсно не вказано, де саме має вручатися повістка. Тому вона може бути видана будь-де.

Хто видає повістки в Україні

Вручати повістки можуть співробітники ТЦК, уповноважені особи ОМС, керівники підприємств/установ/організацій, зокрема закладів освіти, фізичні особи-підприємці, управителі багатоквартирних будинків.

Оповіщення громадян шляхом видачі повістки проводиться за розпорядженнями районного (міського) військового комісара за формою згідно з додатком 4 до Закону.

Повістки вручають:

• органи місцевого самоврядування;
  • керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності своїм працівникам та студентам;
  • власники будинків особам, які там проживають;
  • безпосередньо посадові особи районного (міського) військового комісаріату.

Представники поліції чи ТРО повістки не можуть видавати і заповнювати.

Що вказується у повістці та чи можна її заповнити на місці

Військовозобов'язаному вручають заповнену повістку. Там має бути вказано:

• Прізвище, ім'я та по батькові військовозобов'язаного;
  • Дата народження військовозобов'язаного;
  • Адреса військовозобов'язаного;
  • Місце роботи;
  • Вид повістки;
  • Дата, час та адреса місця, куди треба з’явитися;
  • Уточнення щодо документів чи речей які варто мати з собою;
  • Назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім'я та по батькові керівника комплектувального центру.

Військовозобов'язаний отримує повістку, а у представників ТЦК залишається «корінець» та бланк з підписом чоловіка про отримання повістки.

Відповідальність за неявку за повісткою

Ухилення від мобілізації передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність. У постанові ККС ВС від 14.12.2021 у справі № 761/8429/16-к вказано, що відповідальність за ухилення від призову наступає тоді, коли особа отримала повістку, розписалася про її отримання і не з’явилася, або відмовилася від отримання повістки у присутності свідків.

Якщо повістка оформлена не відповідно, то не вважається такою, що зобов’язує з’явитися. Не відповідне оформлення може включати неправильно вказані або пропущені дані.

Стаття 210 КУпАП ― порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, передбачає адміністративну відповідальність та штраф.

Статтею 335 Кримінального кодексу України ― ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу. Порушення статті 335 передбачає обмеження волі на строк до трьох років.

Оскарження порушення процедур у суді під час війни малоймовірне через обмежену функціональність судів.

В яких випадках вручення повісток є незаконним

• Повістку не можна передати через родичів.
  • Повістку не можна наклеїти на ворота або на вхідні двері. Вона має бути вручена під підпис конкретній особі.
  • Повістку не можна видати телефоном чи через смс.