Як самостійно знезаразити воду, щоб уникнути захворювань

Дата: 08.06.2023 16:49

Підрив Каховської гідроелектростанції має багато негативних наслідків для України, зокрема, екологічних. У МОЗ повідомляють, що на дні Каховської ГЕС могло бути багато небезпечних для здоров’я речовин.

Хімікати, збудники інфекційних хвороб із кладовищ, вбиралень, сміттєзвалищ можуть опинитися у криницях та відкритих водоймах на території, підтопленій внаслідок підриву ГЕС країною-терористом.

Фото без опису

Тому важливо знати, як очищувати воду в домашніх умовах. На місцях вже працюють фахівці Центру контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) та відбирають проби води з водойм та криниць тощо. Але щоб знизити ризик виникнення інфекційних захворювань, треба дотримуватися таких правил:

• пити лише бутильовану або привізну воду гарантованої якості;

• воду для приготування їжі та господарських потреб брати лише з перевірених джерел (річка чи криниця у дворі більше не є перевіреними джерелами води, як і водопровід, призначений для господарчо-питних потреб);

• відмовитися від продуктів, які були підтоплені водою (навіть від консервації);

• піддавати всі продукти термічній обробці (варіння, смаження, запікання);

• мити руки з милом;

• не вдягати одяг, який був забруднений під час підтоплення, без попереднього прання та дезінфекції.

Також у МОЗ розповіли, як можна очистити воду.

1. Процідити воду через чисту тканину.

2. Дати відстоятися від 24 до 48 годин.

3. Відфільтрувати воду (фільтр можна змайструвати самостійно).

4. Продезінфікувати воду, найпростіший спосіб - кип’ятіння.

На деяких тимчасово окупованих територіях давно є проблеми з водопостачанням. МОЗ повідомили про інші способи як знезаражувати та очистити воду самостійно

Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом:

• Вона не повинна бути забарвлена.

• Спочатку потрібно набрати третину об’єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання.

• Після цього потрібно оцінити воду за запахом. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного/підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття.

Способи знезараження води:

Кип’ятіння

• Кип’ятіння - найнадійніший спосіб знезараження води в умовах виживання. Кип’ятити воду треба протягом 10 хвилин, після чого відстояти її та обережно злити, уникаючи потрапляння осаду у нову посудину.

• Зберігати кип’ячену воду варто у закритій тарі.

• Відстояну кип’ячену воду, за можливості варто додатково очистити за допомогою фільтра для води.

Таблетки з активним хлором

Існують спеціальні препарати з вмістом активного хлору у вигляді таблеток, які допоможуть очистити воду самостійно.

Як очистити воду самостійно за допомогою пігулок?

• Кілька пігулок та 30-60 хвилин очікування, поки вони розчиняться у воді - і таку воду можна споживати.

• Такі таблетки мають антибактеріальні властивості та великий термін придатності.

Головне: уважно вивчити інструкцію, де вказано об’єкт знезараження - питна вода, та правильно розрахувати кількість пігулок на об’єм води.

Активоване вугілля

Метод дозволяє прибрати неприємний запах води на незначні домішки, шкідливі речовини.

• На літр води потрібно додати п’ять таблеток, які краще подрібнити (для збільшення активної площі).

• Подрібнене вугілля потрібно загорнути в марлю чи іншу тканину, щоб пил від нього не потрапив у чисту воду.

• Знезараження води у такий спосіб триває щонайменше вісім годин.

Марганцівка

Спосіб знезараження марганцівкою підійде для очищення води в невеликих об’ємах.

• Для знезараження 1 літру води потрібно 1-2 грами розчину марганцівки, або кілька кришталиків. Вода має стати блідо-рожевого кольору.

• Потрібно відстояти розчин пів години, а потім акуратно процідити (пропустити через побутовий фільтр), залишивши осад на дні тари.

• Вода    яскраворожевого   кольору  може  призвести   до    подальших проблем  з   кишківником.

Йод

Спиртовий  розчин  йоду  використовують   як   метод  знезараження  води  у крайніх випадках.

• На літр води достатньо 3-4 крапель спиртового розчину йоду.

• Після знезараження йодом за можливості варто профільтрувати воду через побутовий фільтр.

• Перш ніж пити, потрібно зачекати до години.

• Така  вода  матиме  характерний  смак, але  так  ви уникнете  зневоднення.

Бережіть себе і своє здоров’я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

Джерело інформації: https://vikna.tv/styl-zhyttya/zdorovia-ta-krasa

Баштанське  районне  управління Головного