СНІГУРІВСЬКА МІСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОН, МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

Яка передбачена відповідальність за неявку до військкомату по повістці.

Дата: 27.07.2023 16:49
Кількість переглядів: 430

Фото без описуПочнемо з того, що обов’язок громадян щодо мобілізації визначає стаття 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Так, згідно з другим абзацом першої частини цієї статті, громадяни зобов’язані з’являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомати) для взяття на військовий облік та визначення їх призначення на особливий період.

Що ж все таки буде, якщо не прийти за повісткою до військкомату.  Попереджаю Вас, що з’явитися до військкомату ви повинні, якщо правильно отримали повістку. Її потрібно отримати особисто та поставити підпис. Варто зазначити, що після вручення першої повістки вас не заберуть одразу в зону активних бойових дій. Спочатку вас поставлять на облік та уточнять особисті дані. Лише потім прийде повістка для проходження медичної комісії. Тільки після висновку медкомісії вас можуть направити на службу.

Слід зазначити що як пра­ви­ло, як­що осо­ба раз або дві­чі не з’яви­ла­ся у вій­ськко­мат за по­віс­ткою, — їй заг­ро­жу­ва­ти­ме ад­мі­ніс­тра­тив­на від­по­ві­даль­ність, а як­що три­чі й біль­ше — кри­мі­наль­на. Але в де­яких ви­пад­ках кри­мі­наль­на від­по­ві­даль­ність мо­же зас­то­со­ву­ва­ти­ся від­ра­зу, і це за­ле­жить від ви­ду вру­че­ної по­віс­тки, до чо­го во­на зо­бов’язує — прос­то до яв­ки у вій­ськко­мат чи без­по­се­редньо до мо­бі­лі­за­ції.

Розберемовя в цьому детально.

Адміністративна відповідальність (ст. 210 КУпАП):Передбачена за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподаткованих мінімумів громадян, тобто від 510 до 850 грн. Цей вид відповідальності може бути застосований до особи, якщо вона вперше протягом року отримала повістку та вперше не з’явилися у військкомат;

Повторне протягом року вчинення такого порушення, за яке особа вже була піддана адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період, тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 до 1700 грн.

Цей вид від­по­ві­даль­нос­ті мо­же бу­ти зас­то­со­ва­ний до осо­би, як­що во­на вдру­ге про­тя­гом ро­ку не з’яви­ли­ся за по­віс­ткою до вій­ськко­ма­ту.

За­ува­жи­мо, що в пе­рі­од дії во­єн­но­го ста­ну в Ук­ра­їні цей ад­мі­ніс­тра­тив­ний штраф мож­на зас­то­со­ву­ва­ти у збіль­ше­но­му роз­мі­рі — від 850 грн до 1700 грн — вже від­ра­зу, і за пер­шої не­яв­ки.

Кримінальна відповідальність (ст. 336 КК України):

Передбачена за неявку до військкомату з метою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом із числа резервістів в особливий період карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Цей вид кри­мі­наль­ної від­по­ві­даль­нос­ті зас­то­со­ву­єть­ся най­час­ті­ше за три не­яв­ки за по­віс­ткою.

 При цьому всьому пот­рібно вра­хо­ву­ва­ти вид по­віс­тки, яку вру­чи­ли.

Іс­нує 4 ви­ди по­віс­ток:

  1. повістка, що вручається для уточнення облікових даних військовозобов’язаного: сімейний стан, місце роботи, наявність дітей. Така повістка створює обов’язок з’явитися у військкомат і уточнити свої дані. Найімовірніше, за неявку після отримання цієї повістки спочатку загрожуватиме адміністративна відповідальність, а потім і кримінальна;
  2. повістка для проходження лікарської комісії, яка зобов’язує пройти медогляд, з наступним ухваленням рішення про придатність до служби. Відповідальність: найімовірніше, спочатку адміністративна, а відтак кримінальна;
  3. повістка-призов на військову службу. Її зазвичай отримують ті, у кого настав термін призову. І за ухилення від явки за цією повісткою вже цілком реально одразу отримати кримінальну відповідальність, без попереднього адміністративного штрафу. Тут йдеться не просто про ухилення від явки до військкомату, а про навмисне ухилення від реального призову;
  4. мобілізаційне розпорядження. Такий вид повістки вручається військовозобов’язаним особам, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. У мобілізаційному розпорядженні має бути зазначено про обов’язок з’явитися до певного призовного пункту протягом 24 годин після оголошення мобілізації. Ухилення від явки за цим видом повістки вже точно означатиме кримінальну відповідальність, а не адміністративну.

Якщо Ви потребуєте більш  детальної інформації з вашого питання маєте право звернутися на  Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103, або    за тел.(0512) 44-54-60, (0512) 44-54-61 чи на електрону адресу E-mail: mykolaiv1.mykolaiv@legalaid.mk.ua

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи підтримуєте Ви вступ України до ЄС?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано