ЯК ВИКЛЮЧИТИ СЕБЕ З РЕЄСТРУ БОРЖНИКІВ
Оскільки в сучасних реаліях дуже часто трапляється, що борг погашено або рішення суду про його стягнення скасовано, але запис про боржника з реєстру не видалено. Для цього необхідно здійнити ряд заходів.
Так відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження» відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про:
- закінчення виконавчого провадження;
- повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п.п. 1, 3, 11 ч. 1 ст. 37 Закону;
- повернення виконавчого документа до суду на підставі ст. 38 Закону (де-факто не діє, бо згідно змін від 03.10.2017 р. за цією статтею не передбачено повернення виконавчого листа до суду);
- в день встановлення виконавцем факту відсутності заборгованості за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Більш детально порядок виключення з реєстру боржників та підстави виключення осіб із списку встановлено п. п. 6, 7, 8 розділу 10 Положення.
За п. 6 розділу 10 Положення Система виключає відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови:
- про закінчення виконавчого провадження згідно зі ст. 39 Закону «Про виконавче провадження»;
- про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п.п. 1, 3, 11 ч. 1 ст. 37 Закону;
- про скасування заходів примусового виконання за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
В день встановлення факту відсутності заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів виконавець зобов’язаний винести постанову про скасування заходів примусового виконання.
Додатковою підставою за п. 7 розділу 10 Положення є скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, з яким відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників.
Відтак, виключення з реєстру боржників можливе в обмежених випадках, зокрема:
- повна сплата за судовим рішенням;
- повернення виконавчого листа виконавцем за заявою самого стягувача;
- оскарження боржником і скасування постанови про відкриття виконавчого провадження;
- оскарження боржником і скасування або визнання нечинним рішення, на підставі якого виданий виконавчий лист;
- визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, за позовом боржника;
- затвердження судом мирової угоди у виконавчому провадженні.
Також слід зазначити що набув чинності наказ Міністерства юстиції України № 1285 від 30 березня 2022 року «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства юстиції України».
Змінами передбачено, що за виконавчим провадженням, виконавчий документ за яким повернуто стягувачу, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників:
- без прийняття постанови про відновлення виконавчого провадження,
- на підставі постанови про виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників.
Постанова про виключення боржника з Єдиного реєстру боржників виноситься в таких випадках:
- в разі повторного подання такого виконавчого документа до примусового виконання виконавче провадження за таким виконавчим документом закінчено на підставі частини 1 статті 39 Закону;
- після повернення виконавчого документа стягувачу на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця надійшла сума коштів для задоволення вимог стягувача, виконання постанов про стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження;
- після повернення виконавчого документа стягувачу наявні обставини, визначені частиною 1 статті 39 Закону (крім випадків, коли виконавчий документ перебуває на примусовому виконанні).
Таке допускається за таких умов:
- сплати боржником витрат виконавчого провадження, здійснених під час виконавчого провадження, у якому виконавчий документ повернуто стягувачу;
- сплати виконавчого збору, який підлягав стягненню у цьому виконавчому провадженні;
- підтвердження сплати збору не вимагається, якщо приватний виконавець, який здійснював виконання, припинив діяльність.
Крім того, виключення боржника з Єдиного реєстру боржників може відбутися на підставі судового рішення.
Якщо Ви потребуєте більш детальної інформації з вашого питання маєте право звернутися на Єдиний телефонний номер системи БПД – 0 800 213 103, або за тел.(0512) 44-54-60, (0512) 44-54-61 чи на електрону адресу E-mail: mykolaiv1.mykolaiv@legalaid.mk.ua