A A A K K K
для людей із порушенням зору
СНІГУРІВСЬКА МІСЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
БАШТАНСЬКИЙ РАЙОН, МИКОЛАЇВСЬКА ОБЛАСТЬ

Вода як фактор ризику поширення інфекційних хвороб.

Дата: 12.02.2024 11:32
Кількість переглядів: 48

Баштанське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області нагадує, що вода, поряд із своїм величезним життєво необхідним для людини благом, за певних умов досить часто може стати фактором ризику виникнення різноманітних хвороб:

- інфекційні захворювання: вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз та інші.

- паразитарні захворювання: лямбліоз та інші.

- пов’язані з хімічним забрудненням води: водно-нітратна метгемоглобінемія, флюорози, отруєння пестицидами та інші.

Однією з причин виникнення і розповсюдження інфекцій є тривале зберігання життєздатності небезпечних для людини мікроорганізмів у водному середовищі. Частина з них може спричинити захворювання людини через забруднення води. Небезпека забруднення води вірусами полягає в тому, що віруси довгий час (до 200 днів) можуть зберігатися у питній воді і воді водоймищ. Крім того, багато їх значно стійкіші до дії знезаражуючих агентів, ніж бактерії, що викликають гострі кишкові інфекції. Відмічено, що зовсім невеликі дози вірусів можуть спричиняти захворювання у людей. Виживання патогенних мікроорганізмів у воді, наприклад кишкової палички в колодязній воді, складає до 21 діб, в річковій – від 21 до 183 діб, бактерії дизентерії від 12 до 92 доби, збудників черевного тифу 71 – 183 доби, лептоспірозу – від 7 до 150 днів, холерний вібріон від 0,5 до 92 доби.

Збудники хвороб передаються фекально-оральним шляхом.


Потрапляючи у воду з випорожнення людей та з побутовими стічними водами населених пунктів, вони заражають воду. Причиною зараження води можуть бути також викиди недостатньо очищених стічних вод у водоймище, забруднення нечистотами берегів, місця масового купання, прання білизни, просочування в підземні води нечистот з вигребів вбиралень, занесення в криниці патогенних мікроорганізмів забрудненими відрами тощо. Є ризик мікробної контамінації питної води у водорозподільній мережі в процесі її доставки до споживача та до місць безпосереднього вживання води попри те, що комунальні підприємства, які обслуговують водогони, здійснюють знезараження води питної, що подається населенню. Це пов’язано із високою зношеністю водогонів і, як наслідок, з постійним виникненням аварійних ситуацій, що призводять до додаткового забруднення води в мережі.

Для зоонозів (хвороби, якими хворіють тварини і люди) також можливий водний шлях зараження. Серед таких захворювань слід назвати лептоспіроз, туляремію, бруцельоз. Лептоспіри потрапляють у водоймище із сечею гризунів, свиней і великої рогатої худоби.

Через військові дії в Україні та після підриву Каховської ГЕС є потенційна небезпека інфікування води збудниками захворювань що передаються водним шляхом. Водні епідемії (спалахи) мають ряд характерних особливостей. Вони завжди пов’язані з певним джерелом (колодязем, водогоном) і практично відсутні при вживанні води з інших джерел водопостачання. Захворювання завжди підтверджується лабораторним аналізом води із забрудненого джерела. Все це має особливе значення при проведенні санітарно-гігієнічних заходів по профілактиці і ліквідації водних епідемій.

Для попередження виникнення інфекційних хвороб з водним шляхом передачі необхідно:

  -  суворо дотримуватись правил особистої гігієни;

- ретельно стежити за чистотою рук, мити їх з милом перед їжею і приготуванням страв, а також після відвідування туалету, поїздок у громадському транспорті;

  -  вживати тільки гарантовано безпечну воду і напої.

В разі виникнення будь-яких розладів шлунково-кишкового тракту необхідно звертатись до лікаря. Самолікування може призвести до найтяжчих ускладнень та наслідків для здоров’я людини.

Бережіть себе та своїх близьких !

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи підтримуєте Ви вступ України до ЄС?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано