Обережно! Кліщі!

Дата: 24.04.2024 16:25

Фото без описуЩороку в теплий період в природі активізуються кліщі. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, марсельська гарячка та інші. Кліщ разом зі слиною виділяє анестезуючу рідину, що робить укус практично безболісним, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Дорослих кліщів, які присмокталися, можна помітити через 2-3 дні. В місці наявності кліща з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), чого людина може й не помітити. Кліщ присмоктується протягом 15-20 хвилин. Якщо його помітити одразу, буде легше видалити. Чим більше часу пройде від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження.

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі та речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.

Щоб не стати жертвою нападу кліщів необхідно:

- одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла - так кліщів буде легко помітити;

- одягати закрите взуття;

- носити головні убори;

- застосовувати засоби захисту від кліщів – сучасні репеленти (рідини та аерозолі);

- під час перебування на природі необхідно кожні 2 години оглядати себе і своїх супутників, аби виявити кліщів, особливо ретельно обстежувати ділянки тіла покриті волоссям;

- краще відпочивати на відкритій місцевості, на сонячних галявинах (кліщі не переносять сухих місць і прямих сонячних променів);

- якщо вирішили ночувати  на природі, місце для нічного сну або відпочинку необхідно звільнити від сухої трави, гілок та хмизу в радіусі 20-25 м;

- після прогулянки одразу змінити одяг та білизну, ретельно їх оглянути та випрати;

- не заносьте в будинок букети польових квітів з лісу, так як на них можуть бути кліщі;

- якщо разом з вами на природі був домашній улюбленець, його також слід ретельно оглянути;

- на присадибних ділянках необхідно вчасно скошувати траву, обрізати кущі, тощо.

Не варто видаляти кліща самостійно, краще відразу звернутися до лікаря. У випадку коли немає можливості звернутися до лікаря, видалення проводять самостійно: розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, повільно його видалити разом з хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом. У будь-якому випадку після видалення кліща потрібно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

Дотримуйтесь простих та доступних порад захисту від кліщів, бережіть себе та своїх близьких!

Баштанське районне управління

ГУ ДПСС в Миколаївській області